Kenan Bülbül | System and Network

AD RMS sistemi, sertifikaları ve lisansları yöneten Active Directory Rights Management Services (AD RMS) sunucu rolünü çalıştıran Windows Server® 2008 R2 tabanlı bir sunucu, bir veritabanı sunucusu ve AD RMS istemcisini içerir. AD RMS istemcisinin en son sürümü, Windows® 7 ve Windows Vista® işletim sistemlerinin bir parçası olarak bulunur. AD RMS sisteminin dağıtımı bir kuruluş için aşağıdaki yararları sağlar:

Önemli bilgilerin korunması. Kelime işlemciler, e-posta istemcileri ve sektörel uygulamalar önemli bilgilerin korunmasında yardımcı olmak üzere AD RMS’yi kullanabilir. Kullanıcılar bilgiyi kimlerin açabileceğini, değiştirebileceğini, yazdırabileceğini, iletebileceğini veya diğer işlemleri yapabileceğini tanımlayabilirler. Kuruluşlar “gizli – salt okuma amaçlı” gibi doğrudan bilgiye uygulanabilecek, özel kullanım ilkesi şablonları oluşturabilir.

Kalıcı koruma. AD RMS kullanım haklarını belgenin içine kilitleyerek ve bilginin uygun alıcılar tarafından açıldıktan sonra bile nasıl kullanılacağını denetleyerek, var olan güvenlik duvarları ve erişim denetim listeleri (ACL) gibi çevresel güvenlik çözümlerini güçlendirir.

Esnek ve özelleştirilebilir teknoloji. Bağımsız yazılım satıcıları (ISV) ve uygulama geliştiricileri her tür uygulamayı AD RMS kullanır hale getirebilir veya Windows’da ya da diğer işletim sistemlerinde çalışan içerik yönetim sistemleri veya portal sunucuları gibi diğer sunucuların, önemli bilgilerin korunmasına yardımcı olmak için AD RMS ile birlikte çalışmalarını sağlayabilirler. ISV’ler bilginin korunması işlevini belge ve kayıt yönetimi, e-posta ağ geçitleri ve arşiv sistemleri, otomatik iş akışları ve içerik incelemeleri gibi sunucu tabanlı çözümlerle tümleşik hale getirebilirler.

AD RMS, kuruluşların güvenilir bilgi koruma çözümleri oluşturmalarına yardımcı olmak üzere geliştirici araçları ve endüstride kullanılan şifreleme, sertifika ve kimlik doğrulama gibi güvenlik teknolojileri sağlar. Özel AD RMS çözümleri oluşturmak için bir AD RMS yazılım geliştirme seti (SDK) vardır.