Amazon İnternet Hizmetleri şirketi tarafından 2006 yılından bu yana aktif olan bir bulut bilişim servisidir.

Çok uzun zaman önce bulut bilişimin temelleri atıldığında Amazon bu konuda liderlik misyonu ile yola çıkmış ve kısa zamanda fazla iş başarmıştır. Geliştirdiği API’ler ve SDK’ler sayesinde kullanımı kolay ve kendi sistemlerinize entegrasyonu, rakiplerine nispeten daha kolay bir hal almıştır.

Profesyonel bir iş yapmak istediğimizde ya ciddi yatırım maliyetlerine katlanıyorduk yada bu işi profesyonel olarak yapan şirketlerden sunucu veya hizmet kiralama yoluna gidiyorduk. Peki bu sunucular nasıl olurda sanallaşırdı ? Nasıl olurda 5 dakika içerisinde hizmet hazır hale gelirdi ? İşte bu noktada Bulut Bilişim artık hazır ve size en kısa sürede hizmet sunma garantisi ile Amazon Web Services ( AWS ) başta olmak üzere bir çok firma bu konuda hizmet vermektedir.

Eskiden ilgi çekici ama uzak olan bu Bulut Bilişim artık fiyatların da daha aşağı inmesi sebebiyle çok daha yakın hale gelmiştir.

aws

Bulut bilişimin ücretlendirmesinde yatan temel amaç “Kullandığın Kadar Öde” mantığıdır. Örneğin 3D Studio Max kullanan bir uzmanı düşünün. Çizdiği 3D projeyi Render alarak bir mimariye çevirmesi gerekiyor. Ancak ona çok yüksek kapasitede bir bilgisayar gerekiyor. Gidip buna yatırım yapması doğru mu ? Tabiki hayır. Kişisel olarak 30-40 bin TL’lik sunucular alamayacağınıza göre böyle bir yatırım yapmak çok doğru değil. Ancak kullanacağınız iş için ( örn: Laptop cihazınızda 2 günde alınabilecek bir render ) güçlü bir sunucu kiralayarak işi sadece 1 saatte halledebilecekseniz buna çok minimum bir para ödersiniz. Peki yaptığınız yatırım maliyeti ile 1 saatlik sunucu kirasını karşılaştırırsanız ?

Örneğini verdiğim hizmetin ismi Amazon Web Services ( AWS ) tarafında EC2’dir. EC2 ile istediğiniz kadar sunucuyu istediğiniz donanımlarda kiralama şansına sahipsiniz. Mesela bu makineyi sadece mesai saatlerinde’de çalıştırabilirsiniz. Günde 8 saat çalışan bir makinenin maliyeti çok daha az olacaktır.

Amazon Web Services ( AWS ) tarafında verilen lokomotif hizmetler :

  • S3 Bucket – Dosya Depolama
  • EC2 – Sunucu Kiralama
  • CloudFront ( CDN ) – Content Delivery Network – İçerik İletim Ağı
  • Relational Database Service ( RDS ) – Her türlü platformda Database Server ( Veritabanı sunucusu )
  • ElastiCache – Büyük veri yönetimi için okuma ve yazma işlemlerinde kullanabileceğiniz Memory-Cache yapısı
  • Route 53 – Domain Name System ( DNS ) hizmeti
  • Elastic MapReduce ( EMR ) – Büyük veri yönetimi yapılan sistemlerde Semantic ( anlamsal ) işlemler için kullanılabilecek veri analizi yapan servis
  • Elastic BeansTalk ( EBT ) – Web sitesi host etmek için kullanabileceğiniz servis. Burada bir çok platform barınmaktadır. Örn: IIS, apache vb…

Diğer yazılarımda bu konularla ilgili olarak detaylı örnekler ve bilgilendirmeler yapacağım.