İleri masaüstü sanallaştırma çözümleri ile işbirliği, sınırsız ağ ve veri merkezi teknolojileri aynı sistemde buluşuyor.

Cisco‘nun yanı sıra Citrix, EMC, NetApp, WMware ve Wyse‘ın endüstri lideri çözümleri sanallaştırma deneyimi altyapısı Cisco VXI‘da bir araya geliyor.

Cisco, TelePresence çözümünü de bireysel kullanımın yanı sıra bulut bilişim uygulamalarına açıyor.

Veri ağları konusunda dünya lideri olan Cisco, yeni işbirliği teknolojilerini duyurdu. Sanal masaüstü uygulamalarını tamamlamak üzere geliştirilen sanallaştırma deneyimi altyapısı Cisco Virtualization Experience Infrastructure (VXI), zengin medya ve video kullanımını destekliyor. Diğer yandan, Cisco TelePresence ve diğer video işbirliği çözümleri de daha uygun maliyetlerle, kullanımı kolay mimarilerle ve bulut bilişim hizmetleriyle birlikte sunuluyor.

Cisco VXI, masaüstü sanallaştırma mimarisi ile sunulan finans, veri güvenliği ve esnek işgücü imkanlarına, zengin medya ve video işbirliği kapasitelerini de ekliyor. Her bir sunucuya bağlı sanal masaüstü sayısını artıran Cisco VXI, masaüstü sanallaştırma çözümlerinin toplam sahip olma maliyetini düşürüyor. Cisco‘nun iş amaçlı tableti Cius ise Citrix, VMware ve Wyse‘ın yeni tasarım istemci uygulamalarıyla birlikte sanal masaüstü ortamlarını destekleyecek şekilde piyasaya sunulacak.

Analistlerin öngörülerine göre masaüstü sanallaştırma, kullanıcı başına PC destek maliyetini yüzde 51 düşürebiliyor; ki bu, PC ile ilgili BT maliyetlerinin yüzde 67′sine tekabül ediyor. Sanal masaüstü ayrıca verileri fiziksel cihazlar yerine veri merkezlerinde saklayarak şirket bilgilerinin de güvenliğini sağlıyor. Son kullanıcılar, kendi sanal masaüstlerine istedikleri cihaz üzerinden erişebildiğinden sanal masaüstü uygulamaları esnek bir kullanım ortamı sunuyor.

Cisco VXI sistemi şu özelliklere sahip:

Cisco VXI’ın etkin tasarımı, Cisco’nun işbirliği, veri merkezi sanallaştırma ve sınırsız ağ mimarilerini, endüstrinin lider masaüstü sanallaştırma yazılımları ve cihazlarıyla entegre ediyor.

VXI ile entegre edilebilen Cisco teknolojileri arasında, sanallaştırılmış ortamlarda ve Cisco Cius tablet gibi cihazlarda kullanılmak üzere optimize edilmiş Cisco Tümleşik İletişim uygulamaları, Cisco Quad platformu, Cisco ACE, Cisco geniş alan uygulamalarını hızlandırma yazılımı, Cisco Adaptive Security Appliances, Cisco AnyConnectTM VPN istemci, Cisco Unified Computing System, Cisco Nexus veCisco Catalyst veri merkezi anahtarlama aileleri, Cisco MDS çok katmanlı depolama alan ağı anahtarları ile Cisco Integrated ServicesRouters bulunuyor.

Cisco VXI, endüstrinin lider üreticileri Citrix ve VMware‘in masaüstü sanallaştırma yazılımları Citrix XenDesktop 5 ile VMware View 4.5‘i kullanıyor. Sistem ayrıca yönetim ve güvenlik uygulamalarını, EMC ve NetApp‘in depolama sistemleri ile birçok Microsoft uygulamasını destekliyor.

VXI sistemi, Cisco Unified IP telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, Cisco Cius gibi iş amaçlı tabletler ve akıllı telefonlar gibi birçok uç cihazı destekliyor. Cisco, cihazların VXI sistemini yüksek performansla kullanmasını sağlamak üzere endüstri lideri Wyse ile işbirliği yaptı. Cisco’nun açık ekosistemi sayesinde DevonIT ve IGEL’in cihazları da VXI sistemine tanımlandı.

Cisco’nun sunduğu sanal deneyim istemcileri olan Cisco Virtualization Experience Client (VXC) cihazları ise “sıfır istemci” formunda masaüstü sanallaştırma kapasiteleri sunuyor. Cisco Unified IP Phone 8900 ve 9900 serileri ile entegre sunulan Cisco VXC 2100, Power-over-Ethernet ile iki ekran bağlantısını ve dört USB portunu destekliyor. Cisco VXC 2200 ise ek olarak iki video portunu destekliyor.

Her bütçeye uygun video çözümleri

Cisco ayrıca TelePresence ve diğer video işbirliği çözümlerinin daha düşük maliyetlerle, kullanımı kolay mimarilerle ve bulut bilişimle sunulması amacıyla tasarlanan ürün ve hizmetleri de duyurdu.

Cisco’nun araştırmalarına göre video trafiği 2013 yılında 2008′deki seviyenin 10 katına çıkacak. Kurumlar video uygulamalarını giderek daha fazla kullanırken, Cisco da yeni kurumsal işbirliği uç noktalarının videoyu desteklediğini duyurdu. Ayrıca tüm ses ve video çözümleriCisco Unified Communications Manager‘la birlikte çalışıyor.

Tek mimari üzerinde ses ve video için tek bir çağrı kontrol altyapısının kullanılması, daha kolay kurulum yapılmasını, sistem yönetiminin iyileştirilmesini ve yatırımın geri dönüşünün daha kısa sürede alınmasını sağlıyor. Cisco Unified Communications Manager çağrı kontrol ve işleme sistemini bu hedeflere hizmet ediyor. Cisco’nun ses çözümlerinin ve Cisco TelePresence’ın temelini oluşturan Cisco Unified Communications Manager, video aramaları bir düğmeye basarak başlatılacak kadar kolaylaştırıyor. Tandberg’in, yakında piyasaya çıkacak olan Cisco IP Video Phone E20 gibi uç noktaları da Cisco Unified Communications Manager‘a bağlanacak.

Cisco’nun şirketlerin video kullanımını kolaylaştıracak yeni çözümleri şöyle:

Cisco TelePresence’ın erişim alanını genişletme: Cisco TelePresence EX60 ve 32 inçlik Cisco TelePresence System 500, Cisco’nun kişisel TelePresence birimleri ailesinin daha düşük maliyetli yeni üyeleri.

Web konferansı deneyimini yeniden tanımlama: Daha yüksek kaliteli video kullanılan Cisco WebEx Meeting Center çözümü ile kullanıcılar birbirlerini çok net bir şekilde görebilecek. Bir süredir Apple iPad üzerine de taşınan bu deneyim Cisco Cius üzerinden de sunulacak.

Daha esnek kurulum imkanları sunulması: Cisco, sunduğu Cisco TelePresence Exchange System ile servis sağlayıcılara telepresence hizmetlerini çok kolay kurma imkanını sunuyor.

Bulut bilişim ( Cloud Compiting ) destekli telepresence servis platformu: Cisco TelePresence Exchange System ile servis sağlayıcılar kendi bölgelerinde özelleştirilmiş telepresence hizmetleri sunabilecek.