Kenan Bülbül | System and Network

Son kullanıcılarınızın hangi zamanda izne çıkacağını veya ne zaman ofiste olmayacaklarını siz bilemezsiniz. Senaryomuzda İnsan Kaynakları biriminin bir personel takip sistemi olduğunu, personellerin olmayacağı zamanları ya personelin veya ik çalışanının buraya giriş yaptığını düşünelim.

Bu durumda bu bilgiyi otomatik olarak alacak ve Exchange tarafına işletebilecek bir servis yazabilirsiniz. Bu servis Exchange üzerinde çalışan bir Windows Service olabilir. Azure tarafında Cloud Service tarafında bir Worker role olabilir. Bu sizin yazılım ekibinize veya yazılım danışmanlığı aldığınız firmaya bağlı…

Bu konuda bir yazılım isterseniz www.pediafive.com adresi üzerinden veya direkt olarak benimle iletişime geçebilirsiniz.

Exchange Shell üzerinde gireceğimiz komut aşağıdaki gibidir:

Set-MailboxAutoReplyConfiguration -Identity kenan.bulbul -AutoReplyState Scheduled -StartTime "9/10/2015 00:00:00" -EndTime "9/16/2015 23:59:00" -ExternalMessage "Dış dünyaya gidecek mesaj" -InternalMessage "Şirket içerisine gidecek mesaj"

Eğer bir takvime bağlamak istemiyorsanız, süresiz bir şekilde enable hale getirmek istiyorsanız komut aşağıdaki gibi olacaktır:

Set-MailboxAutoReplyConfiguration -Identity kenan.bulbul -AutoReplyState Enabled -ExternalMessage "Dış dünyaya gidecek mesaj" -InternalMessage "Şirket içerisine gidecek mesaj"

Bu shell komutunu yetkili bir kullanıcı ile çalıştırmanız gerekiyor.

İyi günlerde kullanmanız dileğiyle…