Geçtiğimiz günlerde farkında olmadan Iphone’umu çamaşır makinesinde yıkatmış bulundum. Cihazı çıkartıp iyice salladıktan sonra 3 gün pirince yatırdım ancak kar etmedi. Cihaz sadece su almadı, çamaşır makinesi içerisinde sürekli ordan oraya çarptığından muhtemelen devreler yandı.

Buraya kadar insani bir hata olarak kabul edilebilir. Ancak sorun bundan sonra başlıyor.

Daha önce Zorlu Apple Store’da kurumsal müşteri olduğumuz için bir güzellik yapıp ara bir randevu veriliyordu. Ancak şimdi kendi şirketimi kurup yoluma devam ettiğim için eski fiyaka yok. “Hayal de gör, düş de gör. Hele birde düş de gör…” sözünün icra edildiği noktalar bunlar.

Öncelikle Efortek yetkili servisi aradım. Bana cihazın tamir olamayacağını, değişim yapılması gerektiğini, ancak cihazın 5 iş günü tespit için orada kalması gerektiğini söylediler. Yani 5. günün sonunda siz cihaz alabileceksiniz.  Peki dedim fiyat nedir ? 1390 TL. Teşekkür edip telefonu kapattım.

Apple müşteri hizmetlerini aradım. Karşımdaki müşteri temsilcisi, kendi telefonunun da çamaşır makinesinde yıkandığını, aynı olayın kendi başına geldiğini söyledi. Apple web sitesinden randevu almam gerektiğini ve 1350 TL cihaz değişim bedeli olacağını söyledi. Yine peki diyip kapattım telefonu.

Bu randevu denen zıkkım gece 12’yi 2 geçe alınıyor. Daha doğrusu alınamıyor. Cumartesi gecesi pusuya yattım. Saat 12’yi 2 geçe randevu butonuna bastım. Birde ne göreyim ? En yakın randevu tarihi 1 hafta sonrası. Ne güzel değil mi ? Telefonunuz yok, sadece götürmek için 1 hafta beklemek zorundasınız. 2 tane randevu alabildim hızlı davranıp. 3 dakika içerisinde yaklaşık 80 randevu tükendi. Saçmalığın zirve noktası.

Pazartesi günü Apple Store’a gittim. Durumu izah ettim. Bana sabah 10’da gelirsem ve eğer boş yer var ise bana randevu verilebileceğini söyledi Genius Bar’daki arkadaş. Salı günü Zorlu Center’a 9.50 gibi vardım. Metro kapısından giriş yapmak üzereyken kapıda yaklaşık 100 kişinin olduğunu gördüm. İnsanlar bu derece alışveriş manyağı mı diye düşünürken saat 10 itibarı ile insanlar içeriye alındı. Yalnız bir terslik vardı. Bu insanlar sporcu deparı ile giriyorlardı avm içine. O an anladım ki herkes sıra kapabilmek için Apple Store’a koşuyor. Apple markasından dahada bir soğumamı sağladı bu olay. Mağazaya vardığımda diğer kapıdan giren insanlarla birlikte yaklaşık 150-200 kişilik bir kuyruk oluştu. Siteden çıkan 80 randevu ancak gün içine randevu almak isteyen yaklaşık 200 kişi. Ne tezat!

Yaklaşık yarım saatlik bir bekleyişin ardından sıra bana geldi. Genius Bar elemanı sağolsun 3 saat sonrasına randevu verdi. Siz çalışıyor musunuz, iş yerinizden zorla mı izin aldınız umurlarında değil. 3 Saatlik bir bekleyişin ardından sıra bana geldi. İşlem toplamda 3 dakika sürmedi. Cihaz değişti. Cihazın değişim bedeli 1200 TL çıktı. Apple müşteri hizmetlerinin fiyattan haberi yok. Yetkili servis desen üzerine fahiş bir kar koyarak size cihazı yutturmaya çalışıyor.

İnsanlar bu markaya bu kadar yüksek fiyatlar öderken Türkiye içinde aldığı servisin bu kadar kötü olması bu ülke insanının önemsenmediğini göstermektedir. Sadece 2 mağazası ile teknik destek vermeye çalışan bu zihniyetin değişimi şart. Burada kanunların tüketiciyi koruması gerekiyor…

Apple ürünlerini kullanmaya devam ediyorum. Ancak bu tür olaylar ve deneyimler artarsa bu markadan vazgeçmem içinde bir sebep olmayacak…

Aman dikkat edin. Cihazınızı düzgün kullanın. Yoksa Apple gibi teknik servisi berbat olan bir marka ile başınız belaya girmesin.

Herkese dikkatli günler..