Kenan Bülbül | System and Network

Günümüzün en gelişmiş veritabanı teknolojilerini bünyesinde bulunduran Microsoft SQL Server 2008 R2, kurumlara bilginin yönetimi, erişimi ve sunumu için zengin araçlar sunuyor. Ürün self servis yönetim ve iş zekası araçlarının yanı sıra Bulut platformlarıyla entegre olabilen ölçeklenebilir mimarisiyle de büyümeye odaklı şirketlerin gözdesi olan SQL Server 2008 R2, kuruluşunuzun her an ve her yerde her türlü veriyi yönetmesine olanak verir. SQL Server 2008 R2 içinde ilişkisel verilerinizi saklayabileceğiniz gibi, ilişkisel olmayan resim ve zengin medya gibi yapılanmamış belgelerden gelen verileri de depolayabilirsiniz. SQL Server 2008 R2, verilerinizle sorgu, arama, senkronizasyon, raporlama ve analiz gibi daha fazla işlem gerçekleştirmenizi sağlayan çok zengin bir entegre hizmetler seti sağlıyor.

Kurumsal bilginin analizi ve raporlamasıyla uğraşan beyaz yakalılar şimdi Microsoft SQL Server 2008 R2’nin sunduğu avantajlardan son derece memnun kalacak. Kullanıcılar kendi PC’lerinde, veri merkezinde veya bulut ortamındaki kurumsal bilgiyi bir değere dönüştürme konusunda daha esnek olabilecek.  SQL Server 2008 R2 self servis iş zekası yetkinliği ile profesyonel veritabanı kullanıcıları ile son kullanıcılar arasındaki mesafeyi ortadan kaldırıyor.

Microsoft Excel 2010 ve Microsoft SharePoint Server 2010, bu yeni sürümün sunduğu avantajları kurum genelinde yaygınlaştırırken, kullanıcılar  yeni PowerPivot iş zekası teknolojisi ile geniş data setlerinden ürettikleri anlamlı bilgi kümesini istedikleri ortama veya rapora taşıyabiliyor, kendi iş zekası çözümlerini kolaylıkla hayata geçirebiliyorlar.

SQL Server 2008, Microsoft .NET ve Visual Studio kullanılarak geliştirilmiş özel uygulamalardan ve Microsoft BizTalk Server üzerinden servis odaklı mimariler (SOA) ve iş süreçlerinden gelen verilerin kullanılmasını sağlıyor.

Microsoft’un Bulut Bilişim platformlarına yönelik yatırımları paralelinde SQL Server 2008 R2 de sunduğu entegrasyon becerileriyle önemli bir aşamayı temsil ediyor. Bulut servisleri yaratmak için uygulama geliştirenlere zengin araçlar sunan Microsoft SQL Azure ile birlikte SQL Server’ın kapsama alanı da genişledi. Azure’un uyumlu programlama modeli, SQL Server ile ortak yetkinlikleri ve araçları, yüksek süreklilik, self servis yönetim özellikleri ve ölçeklenme avantajları ile SQL Server 2008 R2, Bulut platformları üzerinde yeni iş modelleri oluşturmayı hedefleyen girişimcilere de yeni iş fırsatları yaratıyor.