1. “Sertifikalar gerçek dünyaya yönelik değildir!”

Bu efsane, “sertifikalar satıcı odaklı oldukları için sizi gerçek dünyaya hazırlamazlar” ifadesinin peşinden gider. Aynı zamanda, gerçek dünyanın bir sürü satıcı tarafından desteklenen tam entegre bir çevre olduğunu iddia eder.

Bu bir bakıma doğru olmakla birlikte, aynı zamanda neden IT sertifikasyonlarına ayak uydurmak gerektiği hakkında da fikir verir. Gerçek dünya çoklu platformlara, teknolojilere ve entegre sistemlere bolca yatırım yaptığından dolayı, bir adayın bu sistemler hakkında mümkün olduğunca çok şey biliyor olması kendi yararınadır. Var olan her teknoloji ya da sistem hakkında her şeyi bilmek pek de gerçekçi olmadığına göre, birden fazlası hakkında bilgi sahibi olmak size üstünlük sağlar ve bu sistemler hakkında daha az bilgisi olan adaylar karşısında elinizi güçlendirir.

Aynı zamanda, performans temelli sınav unsurlarını kapsayan ya da simüle edilmiş ortamlarda sınav bilgisini ölçen teknoloji sertifika sınavlarının sayısında artış gerçekleştiğini de söylemek gerekir. Bu, sınava girenlerin bir masaya oturmalarını ve hâlihazırda bir sistemdeki hâlihazırda bir problem üzerinde, gerçek zamanlı bir şekilde çalışmalarını gerektirir. Test tipi sınavlarda bilgi temelli unsurlarla gerçek zamanlı sorunlar için arıza teşhisi ve çözüm bulma, sınav değerlendirme ve gerçek dünya yeteneklerinin doğru bir şekilde ölçülmesi yolunda güçlü bir kombinasyon oluşturmaktadır.

2. “İnsan Kaynakları, gerçek dünyayla temasta değildir!”

Bu efsane, işverenler tarafından istenen sertifikaların kâğıt üstünde çok değeri olmadığını ve İnsan Kaynakları yöneticilerinin gerçek dünyayla bağının olmadığını ifade etmekle birlikte, işin aslı böyle değildir. Bir karşı fikir olarak, sertifikası olmayan profesyonellere iş vermenin aslında sertifikaların değerini azalttığını düşünün.

Gerçekte, sertifikalı adayları arayan İnsan Kaynakları yetkilileri, bilgilerini, yeteneklerini ve yeterliliklerini belgeleyebilen insanları işe alarak işlerini veya firmalarını büyütürler. Sertifikalar yoluyla bu alanlarda ispat arayan İK yöneticileri, sadece savlara güvenen yöneticilere göre esasında gerçek dünyayla çok daha fazla temas halindedir.

3. “Sertifikaların kullanım süreleri kısadır!”

Bu efsane aslında eleştiri kılığına girmiş bir gerçektir. Doğrudur; tedarikçiler sıkça bir sertifikasyon üzerinde “düzeltme yapabilir, modernize edebilir ya da tamamen baştan yapabilir”. Bu olumlu bir şeydir, çünkü sektördeki sertifikaların, yeni çıkan teknolojilerle ve gerçekçi uygulamalarla güncel kalmasını sağlar.

Bu görüş yeni ve daha ileri teknolojilerin nadiren geliştiğini iddia eder, fakat teknolojik gelişmeler her gün daha da yüksek bir hızla ortaya çıkmaktadır. Uygun olmayan durumlarda organizasyonlar, bir yanda teknoloji bilgisini güncel bir sertifikayla belgeleyebilen bir aday varken, bir önceki tecrübesi 5 yıl öncesine dayanan birini işe almak istemeyebilirler.

Adayların eski ya da süresi dolmuş sertifikalara sahip olduğunu fark eden ve buna önem veren işverenlere tebrikler, zira onlar son sistemler hakkında daha güncel bilgileri olan adayları seçeceklerdir.

Sonuç

Bir aday olarak kendini daha değerli göstermenin en güzel yollarından biri sertifikalardır. Bir ayağını yeni bir işin kapısından atmış adayların yeteneklerini hemen belgeleme imkânı verir.

Uluslararası düzeyde, küresel teknolojik uzmanlık dünyası büyüdükçe, dış kaynak kullanımlı merkezleri kalifiye profesyonellerle güçlendirmenin önemiyle birlikte, IT yeteneklerine ve bilgisine sahip insanlara olan uzun süreli talep de katlanarak artar.

En baştaki o şüpheci soruya dönersek; “Sertifika yararlı mıdır?, cevap: “Kesinlikle”. Üstelik sadece sertifikaları alan profesyoneller için değil, aynı zamanda bu adayları işe almaya hazırlanan şirketler için de!

 

Kaynak : www.testhizmetleri.com