Londra, ulaşım ağının belki de en mükemmel olduğu metropol şehirlerin başında gelmektedir. Şehrin her noktasından istediğiniz yere gidebilmeniz için dizayn edilmiş bu ağ, hiç kimseye yabancılık çektirmiyor. Gittiğim zamanlarda araç kiralıyor olsam da şehir içinde ulaşım için toplu taşımayı tercih ediyorum. Bu yazının Londra’ya gidecek kişilere faydalı olmasını umuyorum. 🙂

Öncelikle bilmemiz gereken bir kaç nokta var:

Tek yön, gidiş dönüş veya günlük bilet alabilirsiniz. Ancak çok sık binecekseniz hiç mantıklı bir seçenek değil. Bu şekilde gidiş dönüşleriniz pahalıya gelecektir. En yakın bir Underground veya rail  istasyonunda OYSTER CARD edinmenizi öneriyorum. Kartın depozito bedeli 5 Pound. Geri iade edebilirsiniz. Ancak tekrar gelecekseniz etmenize gerek yok. Her gelişinizde kullanabilirsiniz.

Eğer Oyster Card ile günlük 7.50 pound harcama yaparsanız artık kartınızdan daha fazla kesilmez. Gece 00:00’a kadar ücretsiz sınırsız seyahat edebilirsiniz. Eğer 7.50 bakiyesini aşan bir sınırdaysanız kartınızdan yine para alınmaz. Bir örnek ile açıklayayım:

 

Underground : 2.40

Bus : 1.50

Kartınıza 20 pound kredi yüklediniz. 2 kere undergrounda girip çıktınız. 1 kere bus’a bindiniz. toplam 6.30 yaptı. Bir sonraki binişiniz otobüse olacak. 1.50 daha basması gerekirken basmayacak. Çünkü basarsa 7.80 yapar ve bu da günlük limiti aşar. O yüzden kartınızda 13.70 pound kalacak gece 00:00’a kadar.

Metro diye bir ulaşım aracı yoktur. Bu Türkiye’de kullanılan bir terimdir. Underground ( yer altından giden Tube hattı ), National Rail ( ulusal tren hattı, hızlı ( fazla durakta durmadığı için ) ve konforlu trenler ), Overground ( yer üstü tramway ), Bus ( meşhur iki katlı kırmızı otobüsler ) , DLR ( Şehrin doğu yakasında kalan vatmansız tramwaylar ) gibi ulaşım araçları vardır.

Edineceğiniz bir ulaşım haritası ile tüm ulaşım ağını görebilir, kesişimleri işaretleyerek kendinizi istediğiniz yere atabilirsiniz.

Ayrıca bu yazıda Google maps’e büyük bir parantez açmak istiyorum. Google maps uygulamasını indirin ve Londra haritasını offline olarak yükleyin. Google burada belediye ile iş birliği yapmış ve tüm ulaşım araçlarının saatlerini canlı bir şekilde uygulamasına aktarıyor. Siz mapste gitmek istediğiniz yeri seçtiğinizde, size tüm ulaşım alternatiflerini gösteriyor. Kaç numaralı otobüs, hangi durakta ineceğiniz, aralarda kaç durak olduğu, duraklarda çalışma olup olmadığı ( çalışma var ise durak kapalıdır inemezsiniz ), otobüsten inince hangi hatta geçmeniz gerektiği, kaç dakika yürüme mesafesi olduğu gibi bir çok bilgi önünüze geliyor. Bu muhteşem uygulama sayesinde ben zorlanmadan Londra’da işlerimi halledebiliyorum. Umarım Türkiye’de böyle çalışmalar yapılır ve ziyaretçi dostu olan bir ülke haline gelebiliriz.

Eğer sorularınız var ise iletişim bölümünden sorunuzu sorduğunuzda seve seve yanıtlarım. İyi günler 🙂

tube_map