Daha önce, Intune ile ilgili anlattıklarım sistem içerisinde herhangi bir yeri etkilemiyordu. Ancak Authority kavramı ile beraber yapacağınız seçim, sizi geri dönülemez bir yola sokacaktır.

Mobile Device Management Authority ile beraber yapacağınız seçim, sizin mobil cihaz yönetiminizi hangi yazılımla yapacağınıza karar vermenizi sağlayacak. Çünkü burada kritik bir durum söz konusu.

Authrority seçimi için 2 yolunuz var:

  • Intune Standalone
  • Intune Hybrid

Yapınızda mevcut bir SCCM ( System Center Configuration Manager ) yoksa ve ileriki süreçte de düşünmüyorsanız o zaman Intune Standalone yapısı ile ilerleyebilirsiniz. Ancak tekrar etmekte yarar var: Bu yapıda ilerlerseniz ileriki bir süreçte SCCM entegrasyonu yapmanız mümkün olmayacaktır.

Eğer yapınızda mevcut bir SCCM ( System Center Configuration Manager ) varsa ve Intune tarafına geçmeyi düşünüyorsanız o zaman Intune Hybrid yapısını kullanmanızı öneriyorum. Çünkü gün gelir, Intune’dan vazgeçmek isterseniz dönüşünüz kolay olur.

Günümüz şartlarında cloud tarafında hizmetleri kullanmak gerçekten zor ülkemiz için. Gerek şirket sahiplerinin bakış açıları, gerek ekonomik zorluklar, gerek regülasyonlar… Cloud tabanlı yönetim sistemlerini şirketlere konumlandırmak gerçekten güç. Ancak kaçınılmaz bir gerçek var ki o da en fazla 10 sene sonra herşeyimizin cloud tabanlı olacağıdır. Bu yüzden uzun vadeli düşünen, cloud vizyonu olan yerlerde, mevcut bir SCCM yapısı yoksa direct olarak Intune Standalone seçeneğinin çok uygun olduğunu düşünüyorum.

Mobile Device Management Authority kavramının anlaşıldığını düşünüyorum.  Peki bu işlemi nasıl yapacağız ?

İşte burası farklı bir dönüm noktası. Bu kadar anlattım ancak 1 Eylül 2019 itibarı ile Microsoft Hybrid yapıya destek vermeyeceğini, bundan sonra açılacak üyeliklerin direct olarak Intune geleceğini ve var olan hybrid yapıların yeni özelliklerden yararlanamayacağını açıkladı. Aşağıdaki linkte tüm detaylarını bulabilirsiniz :

https://techcommunity.microsoft.com/t5/Intune-Customer-Success/Move-from-Hybrid-Mobile-Device-Management-to-Intune-on-Azure/ba-p/280150