Routerları haberleştirmenin iki yolu vardır. Bir tanesi Dinamik Yönlendirme Protokolleri kullanarak ( RIP, EIGRP, IGRP, OSPF ), diğeri ise statik bir yönlendirme komutu kullanarak.

Statik routing bir-iki routerın birbirleri ile haberleşmelerinde kullanılan bir yol belirleme yöntemidir. Dinamik yönlendirme protokollerinde routerlar,  tüm networklerin yol bilgisini otomatik olarak alıyorlar. Ancak statik yönlendirmede yalnızca belirtilen yolları bilirler. Ancak hata payı yüksek olduğu için pek tercih edilmeyen bir yöntemdir. Bazen kullanmak durumunda kalabilirsiniz.

Komut mantığı şu şekildedir :

Router# ip route (destination network) (Destination SubnetMask) (Forwarding Router’s Address )

Bu ne demek ?

Statik yönlendirme yazarkan ilk olarak gireceğimiz IP adresi karşı tarafın içinde olduğu networktür.

static-routing-1

Şimdi yukarıdaki topolojiyi inceleyerek komutta adresleri yerine koyalım ve sonuç olarak statik routingin nasıl çalıştığını görelim.

İstanbul ve Ankara olarak 2 lokasyonum var. İkisi birbirlerine 1.0.0.0 /32 networkü ile bağlı. Kendi iç taraflarında ise İstanbul 192.168.1.0, Ankara  192.168.2.0 networkünü kullanıyor. Şimdi komutumuzu tekrar hatırlayalım:

Router# ip route (destination network) (Destination SubnetMask) (Forwarding Router’s Address )

Destination Network : Hangi networke erişmek istiyorsak o networkü yazacağımız yer. Toplojiye göre İstanbul’dan Ankaraya ve Ankara’dan İstanbula erişeceğiz. Yani her iki routerdada statik yönlendirmeyi yapmamız gerekiyor. İstanbul, 192.168.2.0 networküne 1.0.0.2 üzerinden erişecek. Destination Network bölümüne 192.168.2.0 adresini yazmamız gerekiyor.

Destination Mask : Hangi networke erişmek istiyorsak o networkün subnet maskını yazacağımız yer. İstanbul’dan Ankaraya erişeceğimize göre Ankara 192.168.2.0 networkünün subnet maskı 255.255.255.0’ı yazıyoruz.

Forwarding Router’s Address : Erişmek istediğimiz networke hangi IP üzerinden erişmek istediğimizi belirttiğimiz yer. Bu IP olmayabilir. Sadece interface yazmak yeterli olabilir. Önemli olan hangi yoldan gideceğinizi bilmek. Bu toplojide Tek bir gidiş noktamız var. Son olarak buraya ya serial 0/0 yada 1.0.0.2 yazabiliriz. Ben 1.0.0.2’yi tercih ediyorum.

istanbul-router#  ip route 192.168.2.0 255.255.255.0 1.0.0.2

Şimdi bu komutu aynı şekilde Ankara routerı için yazmalıyız. IP adreslerini yazarken tam ters hedefteki networkleri yazmayı unutmayın. Toplojiye göre uyarladığımızda komut şu şekilde olmaktadır:

ankara-router#  ip route 192.168.1.0 255.255.255.0 1.0.0.1

statik-routing-2

Istanbul lokasyonundaki PC’den Ankara lokasyonundaki PC’ye ping attığımda cevap alabiliyorum. Herhangi bir sorunumuz yok. Ankara’daki PC’den de ping atmayı denerseniz sonuç başarılı olacaktır.

Statik routingin temel mantığı budur. Ancak başta da söylediğim gibi, büyük networklerde hata payı yüksek olduğu için kullanılmaz. Bazı özel durumlarda ve genelde default gateway tanımlamalarında kullanılır.