Kenan Bülbül | System and Network

Windows 8′in ardından piyasa sürülen Windows 8.1, getirdiği yeniliklerin yanında bazı durumlarda hatalarla da karşılaşmamıza neden olabiliyor. Son zamanlarda birkaç defa ‘SecureBoot Hatası‘ ile karşılaştım ve bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Öncelikle Secure Boot nedir ? Ne iş yapar?

Çok basit olarak Güvenli Önyükleme (Secure Boot) bilgisayarın sadece yetkilendirilmiş işletim sistemlerinin başlatabilmesini sağlıyor.

Normalde bir bilgisayarda güç düğmesine basıp bilgisayara güç verdiğimizde ilk olarak BIOS devreye girer ve donanımın sağlam olup olmadığını ya da var olup olmadığını kontrol eder. Her şeyin sağlam olduğuna kanaat getirirse görevini Önyükleme Yöneticisi’ne (Önyükleme Yöneticisi her işletim sistemi için farklıdır.) devreder.

Secure Boot bu sürece bir güvenlik katmanı ekliyor. Yani BIOS görevi Önyükleme Yöneticisi’ne devretmeden önce gömülmüş bir dijital imzayı kendi içerisinde gömülü bir veri tabanı ile karşılaştırıyor ve eğer imza uyuşmazsa, bilinmeyen işletim sistemini yüklemesinin önüne geçiyor.

Bunun anlamı ise şu: Windows 8 önyüklenmiş olarak alınan bir bilgisayarda Windows 8 sorunsuzca yüklenecektir ama Önyükleme Yöneticisi’nin sahip olduğu dijital imza farklı ise BIOS görevi Önyükleme Yöneticisi’ne devretmeyecek ve sistemin başlatılmasını engelleyecektir.

SecureBoot Hatası çözümüne. Her ne kadar kendi bilgisayarımda denemiş olsam da yapamadığında ya da farklı bir hata ile karşılaştığında yorum olarak yazman sorunu beraber özüp, beraber öğrenmemizi sağlayacaktır.

Çözümü

1. İlk olarak Microsoft’un sunduğu güncellemeyi indirebilirsiniz.

Windows 8 ve 8.1 sürümleri  32bit 

Windows 8 ve 8.1 sürümleri 64bit

2. Bilgisayarımızın ‘Bios‘ ekranına giriyoruz. (Bu bölüme giriş farklı üreticilerin farklı komutlar nedeni ile araştırılması gerekir)

3. Bios içinde Güvenlik bölümü altında bulunan Güvenli Önyükleme (SecureBoot) bölümünü bularak ‘aktif‘ (enable) hale getiriyoruz.

4. Eğer bilgisayarın SecureBoot’un aktifleştirilmesini engelliyorsa, BIOS’u  fabrika ayarlarına döndürmen gerekebilir. Eğer bu yöntem de işe yaramazsa BIOS’un güncellemesi olup olmadığını üretici firmanın web sayfası üzerinden kontrol edebilir ve indirebilirsiniz.