Kenan Bülbül | System and Network

Önceki Windows Server sürümlerinde dcpromo ile kaldırabildiğimiz Active Directory Uninstall işlemi Windows Server 2012 ile birlikte biraz değişime uğradı. Artık bu komut Windows Server 2012 içi geçerli değil.

Windows Server 2012’de Active Directory tıpkı diğer roller gibi Server Manager üzerinden rahat ve basit bir şekilde kaldırılabiliyor. Şimdi bu işlemi yapalım:

Server Manager’ı açalım.

1

Bu ekranda Add Roles And Features butonuna tıklayalım.

2

Resimdegörebildiğiniz üzere ” Start the Remove Roles and Features ” linkini göreceksiniz. Bunu tıklayarak bu ekranın açılmasını sağlayalım.

3

Açılan ekranda sizden kaldırmak istediğiniz rolün hangi sunucuda olduğunu seçmeniz isteniyor. Burda 2 seçeneğiniz var. Ya Active Directory’ye bağlı tüm sunucularınızı burda görebildiğiniz için burdan seçim yapabilirsiniz. Diğer seçenekte ise Hyper-V’ye bağlı bir virtual hard disk içerisinde kurulu olan sunucuyu seçebilirsiniz. Benim seçimim fiziksel bir sunucu üzerinde olduğu için ilk seçenek olacak.

4

Remove Server Roles ekranında ise işaretli olan Active Directory Domain Service seçeneğini kaldırıyoruz.

5

Kaldırırken bir sonraki resimde göreceğiniz özelliklerinde kaldırılması gerektiğini içeren bir uyarı alıyoruz ve Remove Features butonuna basarak diğer rollerinde kaldırılmasını sağlıyoruz. Next ile ilerliyoruz.

6

Arayüz bu aşamada size bir uyarıda bulunacak. Bu uyarı ise bu domain controllerın demoted yani rütbesinin indirilmesi olarak çevirebileceğimiz bir uyarı. Ardından “Demote this domain controller” linkine tıklayarak devam ediyoruz.

7

Credentials ekranı ise sizden Forest ile ilgili bilgiler istemektedir. Bu aşamada 2 seçeneğiniz var.

Force the Removal of this domain controller : Eğer forest yapısını değiştirmeyecekseniz, sadece bu Active Directory’yi kaldıracaksanız bu seçeneği seçmelisiniz.

Last Domain Controller in the Domain : Eğer ortamdaki son Active Directory bu ise bunu seçmelisiniz. Forest ile ilgili bilgileride kaldırarak tam bir uninstall işlemi sağlanmış oluyor. Ben bu seçenek ile devam ediyorum.

8

Warnings ekranı size bu uninstall işleminden etkilenecek olan servisleri belirtiyor. Proceed with removal diyerek devam ediyoruz.

9

Removal Options ekranında ise bize DNS ile ilgili sorular sormakta. Bu zone’u ( domaini ) silip silmeyeceğimizi, Application Partion’ı silip silmeyeceğimizi ve DNS Yetkilendirmelerini kaldırıp kaldırmayacağımızı belirtiyoruz. Next.

10

Standalone moda döndüğünde yeni Administrator passwordun ne olacağını belirliyoruz.

11

Ne yaptığımıza dair son bir özet. Ve son olarak Demote butonuna basarak Active Directory Domain Service ‘i kaldırıyoruz.

12

İşlem 1-2 dakikayı almayacak şekilde bitiriliyor ve Active Directory kaldırma işlemi tamamlanıyor.

Active Directory Rolünün Powershell İle Kaldırılması

Active Directory Rolünü powershell aracılığı ile kaldırmakta mümkün. Uninstall-ADDSDomainController komutunu kullanarak basitçe uninstall işlemini yapabiliriz. Komutu çalıştırdığımız anda bizden Local Administrator Password istenecektir. Bunu girmemiz yeterli olacaktır.

13

Active Directory Kaldırma işlemi bu kadardı. Bir sonraki makalede görüşmek üzere.